Quantcast
Channel: Пугу - пугу! Козак з лугу!
Viewing all articles
Browse latest Browse all 225

Козацький танець: що і як?

$
0
0
козацькі танціНародне прислів’я говорить:
«Козак танцює, як на коні гарцює»
Були такі часи, коли всі стани населення, від селянина до шляхти, хотіли одягатися, як наші брати, говорити й веселитися, як козаки.
А справді, козаки уміли веселитися й відпочивати! Ще б пак – на Січі вільного часу було вдосталь, а неподалік завжди була корчма, де була не тільки горілка, а й музики. Саме тут наші предки мірялися своєю силою молодецькою. І  не обов’язково це було навкулачки – це вони робили навіть більш естетично й вишукано саме у танці. Недарма козаки називали себе українськими лицарями!

"Козак" – бойовий танець,  який танцювали виключно чоловіки. Виник цей танець в середовищі козацької Січі. В якому зображувався військовий козацький похід, супроводжуваний акордами бандуриста.

Опис: козаки ставали один навпроти одного на невелику відстань (кілька кроків) і один починав із невеликих підскоків з ноги на ногу, штовхаючи свого товариша, то зліва то справа. Пізніше починав танцювати в присядки, викидаючи ногу то в один бік, то в другий, показуючи, що пливе  на чайці. Згодом починалися раптові вискоки в гору. Після цього починали обидва танцювати, зображаючи бій. В кінці танцю зображували відступ на чайках.

Ще одним різновидом танцю  «козак»  була імпровізація, де один козак приймав виклик іншого і під музику бандури, кобзи або під приспівки, починали «вистрибувати», «сідати гайдука», «робити різні вихиляси» - хто кого перетанцює.

Іноді в руках козаків могла бути навіть зброя (шаблі, рушниці, списи, пістолі). Таким видом танцю вони готували козацьку молодь до справжнього бою, який чекав на них згодом, в поході. 

Схожим до козацького танцю «козак» був «гайдук».


Опис: Чотири парубки, поклавши свої шапки на землю однією прямою лінією, починали танцювати. Кожен з них робив різні відскоки та присідання навколо своєї шапки. Безсумнівно, такий танець вимагав хорошої  фізичної сили, витримки й неабиякого вишколу.

Козацька печатка
Іншим, не менш цікавим танцем, який побутував на Січі і дійшов до нас у описах сучасників – був мімічний козацький танець «чумак». Головними героями такого імпровізованого танцю були хлопець-чумак  і дівчина (цю роль...

Viewing all articles
Browse latest Browse all 225