Quantcast
Channel: Пугу - пугу! Козак з лугу!
Viewing all articles
Browse latest Browse all 225

Одяг козаків та селян. Порівняння.

$
0
0
 Доброго здоров'я усім Мандрівникам та низовим козакам!
Сьогодні натрапив на цікавий блог, що повністю присвячений історії та реконструкції козацької доби.
Знайшов там багато корисних напрацювань, тож ділюся із Вами (текст взято із вищезгаданого сайту).

  На малюнку, зі спини, зображено покозаченого селянина (ліворуч) та козака. На селянині коротка свитка - сермяга (один з можливих варіантів крою), недорога шапка, не широкі штани - порти (можливо він не з Подніпров'я  а наприклад з Поділля), онучі з шкіряними постолами. Селянин вдягнув тканий пояс, щоб краще підкреслити свою нову належність до козацтва. Зверніть увагу на те як зав'язано пояс, такий стиль характерний саме для вказаної доби. Взагалі, на відміну від поширеної думки - ткані пояси не були тоді значно розповсюджені як у козаків так і в селян. Селянин озброєний самопалом. Як це не дивно, але вогнепальна зброя була досить поширена серед простих людей. Постійні небезпеки життя на татарському кордоні формували характери волелюбних озброєних людей. Так, князь Ярема Вишневецький зібрав, перед повстанням, у своїх підданих немало зброї. Процитуємо Михайла Сергійовича Грушевського:


"По словам Потоцкого, тільки його швидкий марш і ріжні заходи против повстання стримали його вибух, що готовий був обняти усю ту східно-полудневу Україну вже в тім часї...  "Як би не ужив я антідоту поспішности, вибухнув би вже такий огонь на Українї, що тільки б великими силами або не швидко міг бути загашений. Сам оден князь воєвода руський [Ярема Вишневецький] відібрав від своїх відданих кількадесять тисяч самопалів — а що ж у иньших! А вся та стрільба з людьми мала пристати до бунту Хмельницького. Коли б тому всьому не запобіглося від перших початків, не позабирано армату по ріжних замочках, що своєволя збирала ся захопити, легко може ваша кор. мил. зміркувати, що назбиралося б тої своєволї і що вона наробила б в державі ваш. корол. мил.”)."

Зауважемо, що це тільки те що знайшли :).

Постать праворуч - козак. Вдягнутий в жупан, чоботи, шлик. Через плече лядунка. На поясі ложка в чохлі. Пояс має розподільне залізне кільце ззаду (згідно з деякими археологічними знахідками на полі битви під Бе...

Viewing all articles
Browse latest Browse all 225