Quantcast
Channel: Пугу - пугу! Козак з лугу!
Viewing all 225 articles
Browse latest View live

Честь і Слава

$
0
0

Отож, наше товаиство Нова Січ вирішила нагадати вам про наше існуванна та нашу роботу. Нам прийшло багато листів з питаннями, чи ще існуємо та чи робиться мод. Саме тому ми вирішили зробити ось таку новину-сюрприз.
Так. ми й надалі працюємо над грою. Після виходу бета версії , не зважаючи на зайнятість творців (екзамени, тести і т. д.), мод зробив кілька великих кроків вперед. Але ще багато роботи попереду. Тож якщо хтось має бажання допомогти в створенні моду - ласкаво просимо до нашого товариства
Якщо ви не знаєтесь на програмуванні, але всеодно бажаєте допомогти - ми завжди раді Вам. На сайті діє січова школа, де ви зможете навчитись робити модифікації власноруч, або ж ви можете просто до помогти в інших сферах.
Також хочемо вас повідомити, що ми розпочали роботу ще над двома проектами. Вони стосують ще двох періодів історії України про жоден з яких зараз ігор немає.

З радістю повідомляємо що в нас відкрито новий розділ - "Українізація ігор" де вже розпочалась робота над українізацією Варбанду. Ви можете долучитись до діючого проекту, або ж відкрити там роботу над українізацією власно вибраної гри та залучати туди допомогу.

Ну а покищо ми хочемо вас порадувати шпалерами для робочого столу на тему нашого моду(розміри: 1680х150 та 1280х1024). Завантажити їх можна за цими посиланнями
Letitbit
Deposit Files

(розмір архіву: 5.08Mb)

Дякуємо всім за терпіння та підримку

з повагою товариство


ОУН і УПА приберуть з музею Великої Вітчизняної війни на прохання комуністів

$
0
0

Уряд погодився прибрати із Національного музею історії Великої Вітчизняної війни експозицію про ОУН-УПА.

Експозицію про ОУН-УПА приберуть з Національного музею історії Великої Вітчизняної війни. Про це йдеться у відповіді Міністерства оборони на депутатський запит народного депутата від комуністів Євгена Царькова.


На початку червня Царьков звернувся до прем'єр-міністра Миколи Азарова та міністра оборони Михайла Єжеля з проханням розглянути питання про неправомірність розміщення в залі Партизанської слави Національного музею історії Великої Вітчизняної війни експозиції, присвяченої ОУН-УПА.

У Міністерстві оборони задовольнили прохання Євгена Царькова і пообіцяли прибрати експозицію.

Нагадаємо, Компартія 5 травня провела в Ужгороді пікет з вимогою скасувати укази екс-президента Віктора Ющенка про присвоєння звання Герой України Роману Шухевичу та Степанові Бандері.

Акція пройшла біля пам'ятника Тарасові Шевченку і тривала годину. Комуністи тримали у руках червоні прапори, а також гасла: "Бандера – не герой!", "ОУН-УПА в нашому краї не було і не буде!", "Молодь Закарпаття – проти фашизму!".

Нагадаємо також, що фракція КПУ пропонує ухвалити проект постанови про вшанування жертв ОУН-УПА.

За матеріалами: ТСН.ua

У Росії вважають, що Янукович віддасть Путіну Крим

$
0
0

Відома правозахисниця Валерія Новодворська впевнена, що російський прем'єр і український президент днями обговорюватимуть питання повернення Криму РФ.


Російська правозахисниця Валерія Новодворська вважає, що прем'єр-міністр РФ Володимир Путін і президент України Віктор Янукович під час зустрічі, що відбудеться цими вихідними, обговорять питання "здачі" Криму Росії.


Про це вона заявила, коментуючи візит патріарха Московського Кирила до України. "Наш милий Путін збирається зустрічатися в Ялті з Януковичем. Тобто, наступна ялтинська змова, здається, очікується. Цього разу, мабуть, вирішуватимуть, як би здати остаточно Росії Крим. Не тільки Севастополь", - переконана Новодворська.

Вона також висловила упевненість в тому, що перспектива передачі Криму Росії цілком реальна. "Лужков вже видав якось дуже вчасно перед цією зустріччю, що не тільки Севастополь повинен бути російським, але що і Крим буде російським. Ось, до чого б ця заставочка і ця увертюра? Здається, це увертюра якраз до цієї зустрічі Путіна з Януковичем", - сказала вона.

Януковича ж правозахисниця назвала "зрадником" і "агентом Москви", якого обрали люди, "у яких немає вітчизни".

Нагадаємо, Новодворська також висловила упевненість в тому, що вільна Україна припинила існувати, про що, зокрема, свідчать часті візити сюди патріарха Кирила.

Віктор Янукович і Володимир Путін мають провести зустріч у Криму цими вихідними. Сторони збираються обговорити широке коло питань, що стосуються співпраці двох держав. У п'ятницю, 23 липня, на зустріч із Януковичем прибув і патріарх Кирило.

За матеріалами:ТСН.ua

Візит Патріарха Кирила: у Києві пройшов суд над активістами Свободи

$
0
0
Шевченківський райсуд Києва визнав акцію протесту активістів Всеукраїнського об’єднання Свобода проти візиту глави РПЦ, патріарха Кирила, організовану на Софійській площі, легальною і такою, що не заборонена судом. При цьому суд виніс усне попередження двом свободівцям, слухання щодо решти шести представників партії перенесені на завтра.

"Фактично, сьогодні ми спостерігаємо профанацію правосуддя, коли суд визнає винним громадянина, який користується своїми конституційними правами, і одночасно виносить м’яку ухвалу у вигляді усного попередження", - зазначається в офіційному повідомленні Свободи.

Як повідомляє прес-служба, суддя Шевченківського райсуду Оксана Ретьман розглянула справу стосовно Едуарда Ігольникова, який був затриманий міліцією разом з ще 7 товаришами за спробу провести театралізовану постановку Гламурні гастролі кремлівського гебіста, заведену за ст.185 ч.1 (порушення правил проведення масових акцій) Кодексу про адміністративні правопорушення. Після цього вона "винесла абсурдну ухвалу: визнаючи, що акція була легальною і не забороненою судом, визнала "свободівців" винними і винесла усне попередження", - підкреслюється в повідомленні.

У свою чергу представник Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Києві повідомив, що суд виніс попередження двом прибічникам Свободи за порушення порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних маршів і демонстрацій.

За його словами, станом на 20:00 суд ухвалив рішення перенести слухання щодо інших 6 представників партії на 16:00 27 липня.

Усіх шість представників Свободи відпустили під розписку і зобов’язали прибути у вівторок на засідання суду.

Як повідомлялося, сьогодні, 26 липня, близько 9:30 представники МВС затримали вісім членів ВО Свобода, які намагалися провести театралізовану постановку на Володимирському проїзді. Акція була легальною: повідомлення про проведення акції зареєстроване Київською міською державною адміністрацією за N 28363, повідомили у Свободі. Проте були затримані заступник голови київської Свободи Руслан Андрейко, керівники Печерської районної організації Олександр Аронець, Подільської райорганізації Валентин Лунейко, Оболонської райорганізації Вадим Кудовбенко, а також члени організації Михайло Кублій, Едуард Ігольников, Вадим Фещенко та Євген Коваленко.

За матерiалами:

Така от партійна система.

$
0
0

У всякого своя доля 
І свій шлях широкий: 
Той мурує, той руйнує, 
Той неситим оком 
За край світа зазирає,— 
Чи нема країни, 
Щоб загарбать і з собою 
Взять у домовину. 
Той тузами обирає 
Свата в його хаті, 
А той нишком у куточку 
Гострить ніж на брата. 
А той, тихий та тверезий, 
Богобоязливий, 
Як кішечка, підкрадеться, 
Вижде нещасливий 
У тебе час та й запустить 
Пазурі в печінки,— 
І не благай: не вимолять 
Ні діти, ні жінка. 
А той, щедрий та розкошний, 

Разом з Україною пам'ять жертв Голодомору вшанував весь світ

$
0
0

Крім України, траурні заходи щодо нагоди 77-ої річниці Голодомору 1932-1933 років пройшли у Греції, Португалії, США, Канаді, Австралії і Іспанії, а також у Вірменії, Італії, Сербії, Франції, Хорватії і Чехії. У цих країнах 27 і 28 листопада проводилися панахиди і запалювалися свічки у пам'ять про жертви Голодомору.

Як зазначає газета "КоммерсантЪ-Украина", у США щорічний День пам'яті жертв геноциду українського народу відбувся у Чикаго ще 19 вересня. 1-3 жовтня жертв Голодомору вшанували у Філадельфії, 7 листопада - у Глен Спей (штат Нью-Йорк), 12 листопада - у Клівленді (штат Огайо), 17-18 листопада - у Віппані (штат Нью-Джерсі), 20 листопада - у Нью-Йорку. Минулої суботи у цих же містах українці запалили свічки пам'яті.

У Канаді 27 листопада свічки у пам'ять про загиблих під час Голод...

Доброго здоров'я!

$
0
0
Вітаю всіх, хто сюди потрапив!
        Цей рік був явно не найуспішнішим для нашого порталу. Все, що трапилося дозволило мені зробити кілька висновків.
За історію існування сайту було 2 більш-менш тривалих занепади.
1. Я готувався до ЗНО.
2. Навчався на 1-ому курсі.
Висновок. Достатньо відволіктися на місяць, як ініціативи вже всім бракує. Починаються розмови на кшталат : "Ми не адміни, сайт не наш...". Я вже вкотре повторююся, мета сайту - утворити  об'єднання, щоб кожен був власником сайту, адже проект некомерційний. Ви тільки гукніть - ми все влаштуємо. Так, тричі ми викуповували банер юкозу, це приблизно 9 доларів США. Два рази я заплатив із свого гаманця, один - із казни, яка виявилась пустою :).

Вельми дякую людям, які старалися щось змінити, оновити. Раніше всі відгуки і коментарі були великим стимулом для роботи над порталом. Але суть не в тому.

От, для прикладу наведу один із відгуків:
"Не зрозуміло чому я повинен реєструватися,якщо просто прагну послухати гарні козацькі й українські пісні?Ви є бюрократи,предки Ваші були в Січі не козаками ,а писарчуками,"
- Хотілося б це сприймати за конструктивну критику, але якщо направду існує велике бажання - то йдіть і придбайте ліцензійний диск і дайте заробити гроші казна-кому, а не проходьте 30-секунду реєстрацію. Чи, може, ми не праві? - Потрібно дозволити все завантажувати без реєстрації і отримати тисячі порнографічних  коментарів до пісень?

Звикли до думки, що у нас  такий менталітет - все, що робить нам хоча б маленький дискомфорт - лайно і авторів потрібно цензурно-нецензурно лаяти?

Зараз є ідея "почистити галерею" - все стерти, бо деякі картинки мають аж по два водяних знаки, а потім назбирати все знову. Збирати всі 400 зображень комусь одному?! - Звісно! Це ж тільки 40 годин просидіти в пошуках!

Тепер інше. Не л...

Чим “страшні” Козаки?

$
0
0

Шаблі в піхви,
Ногу в стрем’я,
Спочивати нам не врем’я.
Спочивати нам не час,
Бож народ покликав нас.

На Козацькую нараду
Ми для відповіді владу,
Притягнемо – дайте час,
Буде ще й такий Указ.

І якщо хтось в чомусь
Винний
І за ким якась провина
Буде відповідь нести,
Не вівець – свиней пасти.
Сергій Тихненко

Чому ті, кому незалежна заможна Русь-Україна не до вподоби, всіма засобами дискредитують ідеї Козацтва, спотворюючи їх?
1. Бо філософія і ідеологія Козацтва сповідує Свободу Людини, її Гармонію з Природою. Живи сам і не заважай жити другим.
2. Козацтво може стати тією силою, яка поєднає усіх Патріотів Русі-України, кому не байдуже майбутнє їх дітей.
3. Козацтво в сучасній ситуації може взяти на себе частину обов’язків Держави, які вона не виконує сповна, а саме:
- захист пересічної Людини, незалежно від її штучних "надбань” і вад - майнового, релігійного, соціального стану, чи іншого, що суперечить філософії Пращурів: Кожна Людина народжуеться, щоб Жити і Радіти, а не грішити і каятись, мріючи про примарне посмертне щастя;
- захист інтересів Держави від зовнішнього втручання, будь то ідеологічна, військова, чи економічна агрессія;
- громадський контроль за всіма гілками державної влади;
- гармонічне виховання підростаючого покоління.
О. Верещагин За матеріалами сайту Самарського козацтва

Притча про ставлення до Життя.

$
0
0
Якось прийшов учень до Вчителя і каже:
- Вчителю, я втомився, у мене таке важке життя, такі труднощі та проблеми, я весь час "пливу проти течії", у мене немає більше сил, ... що мені робити?

Вчитель замість відповіді поставив на вогонь три однакових ємкості з водою. В одну ємкість кинув моркву, в іншу - поклав яйце, а в третю - насипав зерна кави. Через деякий час він вийняв з води моркву і яйце і налив в чашку кави з 3-й ємкості.

- Що змінилося? - запитав він учня.
- Яйце і морква зварилися, а зерна кави розчинилися у воді - відповів учень.

- Ні, - сказав вчитель, - це лише поверхневий погляд на речі. Подивися - тверда морква, побувавши в окропі, стала м'якою і податливою. Крихке і рідке яйце стало твердим. Зовні вони не змінилися, вони лише змінили свою структуру під впливом однаково несприятливих обставин - окропу. Так і люди - сильні зовні можуть розклеїтись і стати слабаками там, де крихкі і ніжні лише тверднуть і зміцніють.

- А кава? - запитав учень.

- О! Це найцікавіше! Зерна кави повністю розчинилися в новому ворожому середовищі і змінили її - перетворили окріп на прекрасний ароматний напій. Є особливі люди, які не змінюються в силу обставин - вони змінюють самі обставини і перетворюють їх на щось нове і прекрасне, отримуючи користь і знання в даній ситуації!

Пугу-пугу! Козак з лугу!

$
0
0
Доброго здоров'я!
Так вже трапилось, що Ваші коментарі та прохання не були марними. І зараз ми явно можемо сказати, що настав той довгоочікуваний день, коли наш козацький портал відновився. І може знову радувати писаним словом, проникаючими у душу піснями та атмосферою далекою від повсякденної.
А ми разом з Вами, шановні Мандрівники,  всіма зусиллями підтримуватимемо портал  та допомагатимемо розвивати даний проект.
Відчуйте козацький дух, пориньте у добу козацької слави і доблесті разом з нами!




Андрій Мероник a.k.a. INDRA:
У нас було чимало періодів занепаду, цей був найдовший. Радий, що він закінчився, адже переїхавши в чуже місто я й сам відчув брак того рідного і духовного. А тут це все є :)



Богдан Лакомський a.k.a. bohdan0712:
Відновлення функціонування козацького порталу – чудова звістка для нас усіх! На душі стає легко та приємно, коли ти дізнаєшся, що в Україні ще витає той дух славного козацтва. Тому, давайте будемо підтримувати та надалі розвивати цей чудовий портал. Разом з нами ви дійсно відчуєте козацький дух та зможете поринути у добу військового героїзму та патріотизму. Любімо Україну!



Тарас Процик a.k.a tarasif:
Мені невідомо про періоди занепаду та я невимовно радий, що приєднався до цієї атмосфери. Близька серцю тематика та козацький дух неодмінно допоможе відкрити мені та однодумцям хороше та позитивне уявлення про українське козацтво.



Слава Україні!


Побратимство

$
0
0
Доброго всім здоров'я! Сьогодні вирішив трішки написати про побратимство.
Зранку мені потрапила до рук маленька енциклопедія мого брата і там була згадка про цей звичай.

Думаю, одразу варто зазначити, що "побратимство" не було винаходом козаків (це ми про козаків середньовіччя говоримо).
У вікінгів зустрічалися цікаві ритуали "об'єднання крові" - вони змішували кров двох людей у кубку, а потім обоє випивали цю кровну суміш. Вдаватися в порівняння не буду, бо потрібно ще розказати про "наше" побратимство.

Десь, з початку 16 століття побратимство стає у великій шані в козаків-січовиків.  Зв'язок між побратимами був дуже міцний. Багато народних оповідань описують нам стосунки між побратимами. Дуже часто вони билися пліч-о-пліч у боях, мали спільне майно. Після смерті одного із побратимів, другий піклувався про його сім'ю.

Також, хочу описати ще один цікавий момент.
Кожен козак, не зважаючи на великий ризик старався захопити у полон турка або ж татарина, тоді його можна було виміняти на полонених козаків, отак і траплялося, що люди після такого ставали побратимами.

Раніше, на нашому порталі вже говорилося про побратимство, у попередній публікації спростовували закиди про нетрадиційну орієнтацію побратимів, тому ще раз цього питання не підійматиму.

Як висновок, напишу шматочок тексту з вищезгаданої енциклопедії:

"Побратимство надавало запорожцям великої сили. Це одна з таємничих причин непереможності й сили козаків й того, що ворогу завжди було важко захоплювати січовиків в полон."

Просто  і навіть гарно :)
________________________

Після відновлення порталу вирішили повністю відмовитися від копіпасту. Тому всі авторські публікації будуть із печаткою ;)
З повагою, Андрій Мероник!

Похід Тимоша Хмельницького на Молдавію

$
0
0
Наступило літо 1653 року. Приблизно у той же період політична ситуація у Молдавії була вкрай нестабільною. Тамтешнього попереднього володаря краю Василя Лупула було усунуто від влади і останній був вимушений шукати допомоги. І він її знайшов.
Хмельницький організував військовий похід.

Десь у квітні того ж року вже було домовлено, що похід очолить Тиміш Хмельницький (так, той самісінький старший син Богдана). Як на мене, то досить дивно, що у такий похід відправилось аж 80 000 козаків (принаймні так пише у навчальних підручниках).  На Молдавію вони йшли через Брацлавщину і зрозуміло, що повинні були перетнути Дністер, що загалом, дало хороший результат, адже по дорозі до війська Тимоша приєдналось чимало місцевих повстанців (до 5000 люду). Прямували вони до міста Ясси (воно розміщене біля річки Бахлуй, зараз це територія Румунії, а тоді, здається, місто було столицею Молдавського князівства).

Події розвивалися доволі непогано і ніяких суттєвих втрат військо Тимоша не отримало. Ситуація склалася таким чином, що після того, як командуючий угорського війська дізнався, що на нього суне таке військо,  розвернув свої сили і відступив від столиці. Лупул повернув собі владу.

І все було б напрочуд класно, якби не молдавська натура того ж Лупула. Він почав випрошувати Тимоша аби той допоміг у поході на Валахію. Діло було ясне як сонячний день. На Волощину йти не треба було, про що молодшому Хмельницькому і товкла майже вся старшина. І не втовкла. Молодий і енергійний, син гетьмана був хороброю людиною, хорошим вояком, але не політиком. Думаю, його голова була надто задурена легкими перемогами в Молдавії.

Про подальші події писати багато не хочеться, похід був далеко не успішним. Тимоша поранили. Він помер. А військо... там залишилися тільки суцільні людські втрати.

Що маємо? Буду рахувати:

  • Гетьманич помер
  • Військо згубили
  • Валахію не захопили
  • Зате назгрібали ворогів у лиці Волощини та Трансільванії

Прикро. Але на те вона і легковажність - щоб давати уроки. А вчитися, як відомо, треба і на чужих помилках.
Спитаєте, де брати чужі помилки? - В історії, а історію шукайте на козацькому порталі :)
Дякую, за уважне читання!
Щиро для Вас, INDRA!<...

Сережка у вусі. Звідки взялася і хто її носив?

$
0
0
ШевченкоДоброго всім здоров'я! Сьогодні хочу поділитися інформацією, яку почув ще у 2007-2008 році, коли їздив у Хмельницький. Здогадатися нескладно - писатиму про сережки у козаків.

Візантійські сучасники князя Святослава так його описували: "Широкоплечий мужній чоловік, трішки вищий за середнього візантійця. Шия була настільки широкою, що не помітно було переходу з головою. Мав довгі вуса і виголену голову з пасмом волосся. А в одному вусі була сережка з кристалами."

Раніше мені доводилося читати, що ота сережка Святослава була таким-собі атрибутом язичництва.

От і сталося так, що носили сережки і деякі запорожці. А конкретно мої пошуки звелися до двох відповідей.

Перший варіант - їх могли носити ватажки перших козацьких повстань, які воювали за національні ідеали.
О.Середюк у своїй книжці "Лицарі Сонця", розказує, що навіть Тарас Шевченко одного разу намалював автопортрет із сережкою, що явно мало б символізувати належність Кобзаря до козацької верстви населення (картину шукав довго і навіть не впевнений, чи там точно є сережка, думаю, Ви підкажете).Печатка порталу

Другий варіант, який часто зустрічається в мережі  - сережки носили козаки, що були єдиною дитиною у сім'ї, а отже і єдиним годувальником. З них формували окремий загін, котрий часто був резервом.

Обидві версії хороші. Але де шукати правди?
Щиро для Вас, INDRA!

П'ять цікавих і маловідомих фактів про чумацтво

$
0
0
Хто такі чумаки та чим вони займалися – знають усі, проте одиниці можуть сказати про них щось більше. Ми незаслужено забули унікальний і споконвічно український промисел, котрий століттями формувався на нашій землі й став своєрідною автономією з власними законами, ієрархією влади, фольклором тощо. Дана, говорячи сучасною мовою, субкультура завжди перебувала в тіні козаків, захоплюючі легенди про яких і нині вражають свідомість їх нащадків-хлопчаків. Не маю нічого проти культу козака, лише хочу пролити трохи світла на кремезну чумацьку постать. Аби не бути нудним, пропоную ознайомитись із кількома цікавими фактами, які, можливо, заохотять читача до подальшого вивчення теми.

1. Чумаки породили козацтво

Складність їхньої праці полягала в тому, що вони не просто перевозили товар на відстані тисяч кілометрів, а й захищали його від численних розбійників (лугарів). Напади останніх були справою частою, і це розвило в чумака відчуття воїна не в меншій мірі, ніж торгівця. Саме зі старих чумаків сформувався стержень козацтва як класу.

2. Чумаки були дипломатами

Вони укладали міждержавні економічні угоди незалежно від військово-політичної ситуації земель, на яких здійснювали свою діяльність. Це дозволяло чумакам не боятися армій сусідів, із якими постійно точилися війни, а стабільно займатися своєю справою та відкривати для себе нові ринки збуту й імпорту.

3. Влада підтримувала чумацтво

У Катеринославі 1788 року Потьомкіним був організований «обоз» (близько трьох тисяч чотириволових фур, понад тисяча волів та півтори тисячі погоничів) для постачання стотисячної армії, що тримала в облозі Очаків. До нього ввійшли здебільшого мешканці Єлисаветградщини, оскільки саме там був один із найбільших осередків чумацтва.

4. Промисел назвали від хвороби

У часи існування чумаків Європа була накрита епідемією чуми. Чумаки, аби не занести вірус в Україну, з ніг до голови вимазувалися дьогтем. За однією з версій, слово «чумак» пішло саме від візуальної схожості темних постатей з образом недуги, котру зображали як стару жінку в чорному вбранні.

5. Чумаки заклали сучасні дороги

Майже всі шляхи загальноукраїнського значення сьогодні – засновані саме чумаками. Коли нашу територію вкривали безкраї степи, більшість доріг виключно з’єднували між собою найближчі ...

Про розграблення Січі

$
0
0
катерина вражаДоброго здоров'я! Знову розказуватиму, про те, з чим стикався і про що мав змогу читати/чути. Віддаю на суд нашої спільноти.

Думаю, Ви десь чули або навіть знаєте, що 1775 року сталася біда велика. Січ ліквідували. Більшість козаків пішли десь за Дунай, там осіли і займалися своєю діяльністю, про яку сьогодні ми не говоритимемо.

А розказати хочу про тих, хто не пішов, а залишився на Січі. Було таких приблизно одна, а то і дві чи три тисячі людей.  Їм було сказано виносити зброю і чемно здавати комісарам генерала Текелі. Згодом і самі московити не поцуралися - ввійшли на Січ і почали виносити гармати, клейноди, листи, багато іншої дрібної документації, порох, гроші, різне військове начиння...
От і дійшли вони до церкви. Підняли святий Престол, дістали шухлядку у якій були найдорожчі державні документи і побігли звітувати Текелі.печатка порталу

Що цікаво, сам горе-генерал, віддав зброю не усій старшині.  Окремих осіб навіть заарештували. Серед них були Степан Делеха, Іван Кулик та Андрій Порохня.

А далі маємо кульмінацію. Донські козаки, яких із собою приволік Текеля, вздрівши, що шухлядку з церкви уже винесли, дали собі волю: здирали золоті хрести з ікон, крали срібні та бронзові медалі, рубали на шматки царську браму.

Журба, мабуть, брала старих козаків, що споглядали це все. У мене й самого наче комок в горлі став, допоки речення закінчував. Годі й писати... пробулькали Січ.

Про український холод. Як жили і чим боролися?

$
0
0
Мої вітання, шановні читачі! Говоритимемо сьогодні про клімат.

Якби там не було, але погода дуже часто впливає на хід історії, принаймні впливала. У цій нотатці хочу розказати про те, як зима впливала на запорожців.
А щоб не бути голослівним, цитуватиму Боплана, котрий доволі яскраво описав сильний мороз Запоріжжя у своїх працях.

Ґійом Левассер розказує, що його батьківщина (північна Франція) і Україна знаходяться на одній широті, проте погодні умови дуже різняться.

Холод у козацькому краї суворіший. І морози досягають такого рівня, що ні військові люди, ні коні чи худоба не можуть нормально переживати нестерпний холод.
Далі цитую:

"Щасливий той, хто рятується від загибелі відморожуючи собі пальці, щоки чи інші частини тіла. У кінцівках внутрішнє тепло з часом і так згасає, інколи надто раптово, у всякому разі зароджується антонів вогонь (гангрена) і вони відпадають. Для людей з гарячою кров'ю ця біда менш страшна, але від тривалого морозу в таких людей з'являються пухирі, нариви... що несуть страждання не менші аніж від венеричних болячок. Це яскраво підкреслює, що не тільки вогонь згубний на Вкраїні, але й морозиПечатка порталу..."

І наприкінець своєї розповіді Боплан розповідає, як Січовики вберігали себе від холоду:

"На Україні від морозів люди навчилися захищатися, закутуються у теплий одяг і запасаються іншими теплими речами, що могли б зігріти. А щоб вберегти нутрощі, вони (українці) тричі на день споживають цікаву юшку з гарячого пива та масла, інколи додають ще перець і хліб."

Отак і жили...

Похід Сагайдачного на Москву

$
0
0
Протягом 1618 року відбувався неординарний і знаковий похід запорозьких козаків під керівництвом Петра Сагайдачного на Москву.

 Він проходив в рамках польсько-московської війни. Прагненням Речі Посполитої було підкорення Московського царства і приведення до царського престолу короля Владислава.

 Така позиція шляхти і сейму активно підтримувалася єврейською торгівельно-лихварською групою всередині країни. Активізація політики гетьмана Сагайдачного залишається питанням для істориків.

 Її досить складно пояснити з точки зору традиційної наукової думки, яка сприймає події як наслідок стихійних соціально-економічних та наукових змін.

 Ймовірніше всього, існували фінансові залежності від польсько-єврейського капіталу якщо не самого гетьмана, то його найближчих людей або Запорозької Січі.

Проблема лавірування між Османською імперією, Московським царством та Річчю Посполитою привела гетьмана до думки про використання Московського походу як демонстрації сили козацтва і налагодження зв’язків з Москвою.

Одночасно, «татарський синдром» також міг зіграти роль – Сагайдачний досить впевнено подолав шлях до Москви, але в останньому штурмі не підтримав поляків, бо й не планував цього робити. Абсолютне посилення Варшави могло стати для України небезпечним.

"ІСТОРІЯ КОЗАКІВ" - звістка від школярів :)

$
0
0
Доброго здоров'я! Сьогодні отримав листа від одного із наших користувачів із невеличким описом козацьких походів. Текст дуже вже походив на відсканований із книжки, але тим не менше, за адвего плагіатус - на 100% унікальний. Викладаю:

"Гетьманщина, так колись називали частину України по берегах Дніпра.
Перша згадка про козаків знаходить себе у 1492 році (тут я не погоджуюсь, але міняти текст автора не буду). Першим гетьманом на Січі став Дмитро Вишневецький, який  пробув гетьманом  два роки з 1555 по 1557 роки. Козаки-це  армія України.

Багато людей вважає, що Богдан Хмельницький є найвидатнішим гетьманом . Саме під його проводом розпочалася  Національно Визвольна війна проти Речі Посполитої. Ця війна тривала з 1648 по 1657 рік.

За цей час до території України відійшла значна частина Речі Посполитої. З 18-30 червня 1651 року – Богдан Хмельницький повів козаків у бій проти Речі Посполитої.
Ще до Національно Визвольної війни відбувалися повстання селян, а саме:
  • Козацьке повстання на чолі з Іваном Підковою
  • Козацько-селянське повстання на чолі з Криштофором Косинським
  • Козацько-селянське повстання на чолі з Северином Наливайком
  • На чолі з Марком Жмайлом
  • На чолі з Тарасом Павлюченком 
  • На чолі з Павлом Бутом
  • Повстання козаків під проводом Якова Остряниці
  • Повстання козаків під проводом Дмитра Гуні"
А далі йде, мабуть, неточний переказ підручника історії ...

"Богдан Хмельницький хотів щоб Україна стала великою державою і наказав що б після смерті на його місце обрали родича. За цим наказом після смерті&nbsp...

Історія козаків - політичні вектори Запорозької Січі

$
0
0
Доброго всім часу доби! Сьогоднішня публікація надійшла на козацький портал в рамках акції від сайту про заробіток. Автором є Лакомський Артем із м. Бар.
Як на мене, у нього вийшло непогане узагальнення козацької історії.
Читаємо:

Козацька Січ, яка була основною військово-політичною організацією української нації  в XVI-XVIII ст., взаємодіяла з різними політичними утвореннями того часу.

 Керівники Січі по-різному орієнтувалися на співпрацю з іншими державами та народами, однак виділити провідні вектори можна, зважаючи на військові союзи та політичну підтримку. Перші впливові козацькі отамани Іван Підкова і Северин Наливайко проявляли великий інтерес до Молдавського князівства, намагалися сформувати політичну опозицію Османській імперії та Речі Посполитій за рахунок створення на території Молдавії буферної зони, захопивши в ній владу.

Правобережжя Дністра постійно приваблювало козаків, оскільки там був вакуум військової присутності: молдавські князі не мали достатньої влади, турецькі завойовники навідувалися рідко, хоча формально володіли цими землями, а Річ Посполита не наважувалася поширити сюди свою владу через гарантований конфлікт зі Стамбулом. Козацька експансія на територію Молдавії продовжувалася за часів Богдана Хмельницького.

Південь Московського князівства завжди був для козаків тією територією, яку вони могли зайняти після невдалих конфліктів із Польщею. Так вчинили козаки після повстань під керівництвом Якова Остряниці, Дмитра Гуні і Тараса Трясила. Освоєння територій навколо Дону відбувалося у зв’язку із політичним тиском Польщі, і це провокувало своєрідну мирну окупацію цих земель козаками. Колишні міста половців і монголів стали заселятися українцями. Ці території також страждали від турецько-татарських набігів, і Москва активно формувала захисну смугу з воєнізованих поселень-фортець.

Білорусь ніколи не сприймалася Польщею та Литвою як країна, що претендує на самостійне управління, тому козацьке просування на її територію не сприймалося як внутрішня міграція населення, і не більше. Однак під час Визвольної війни 1648-1657 років козацькі полки були утворені на території Південної Білорусі з центрами в містах Мозир, Пінськ, Гомель та Берестя. Вплив козаків на цю територію продовжувався протягом наступних десятиліть.
...

Козацькі обряди поховання

$
0
0

Напевно вперше за усю історію існування нашого ресурсу я зверну увагу на таку річ, як поховальні обряди козаків. Вони увібрали в себе як усі найважливіші традиції поховання часів Київської Русі, так і погребельні звичаї праукраїнських народів, які мешкали тривалий час на теририторії нашої неньки.

Найбільш яскравими прикладами  запозичення є обрання жалобним кольором червоний, поховання воїнів з їх зброю і обмондируванням, насипання високих могил і проведенні поминок. Також козаки успадкували певну ієрархію поховань.

Наприклад знатних і багатих козаків одягали у дорогий одяг ядучого червоного кольору і насипали великі пагорби, в той час, як простих козаків ховали на загальному кладовищі. Також усталеним було ховати коло могили козака  його бойового коня – вірного товариша, який споглядав останні хвилини життя свого господаря.

При похованні козацьких ватажків було заведено класти поряд з ними велику кількість зброї і деякі ко...

Viewing all 225 articles
Browse latest View live