Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 225

Про український холод. Як жили і чим боролися?

Image may be NSFW.
Clik here to view.
Мої вітання, шановні читачі! Говоритимемо сьогодні про клімат.

Якби там не було, але погода дуже часто впливає на хід історії, принаймні впливала. У цій нотатці хочу розказати про те, як зима впливала на запорожців.
А щоб не бути голослівним, цитуватиму Боплана, котрий доволі яскраво описав сильний мороз Запоріжжя у своїх працях.

Ґійом Левассер розказує, що його батьківщина (північна Франція) і Україна знаходяться на одній широті, проте погодні умови дуже різняться.

Холод у козацькому краї суворіший. І морози досягають такого рівня, що ні військові люди, ні коні чи худоба не можуть нормально переживати нестерпний холод.
Далі цитую:

"Щасливий той, хто рятується від загибелі відморожуючи собі пальці, щоки чи інші частини тіла. У кінцівках внутрішнє тепло з часом і так згасає, інколи надто раптово, у всякому разі зароджується антонів вогонь (гангрена) і вони відпадають. Для людей з гарячою кров'ю ця біда менш страшна, але від тривалого морозу в таких людей з'являються пухирі, нариви... що несуть страждання не менші аніж від венеричних болячок. Це яскраво підкреслює, що не тільки вогонь згубний на Вкраїні, але й морозиImage may be NSFW.
Clik here to view.
Печатка порталу
..."

І наприкінець своєї розповіді Боплан розповідає, як Січовики вберігали себе від холоду:

"На Україні від морозів люди навчилися захищатися, закутуються у теплий одяг і запасаються іншими теплими речами, що могли б зігріти. А щоб вберегти нутрощі, вони (українці) тричі на день споживають цікаву юшку з гарячого пива та масла, інколи додають ще перець і хліб."

Отак і жили...


Viewing all articles
Browse latest Browse all 225