Quantcast
Channel: Пугу - пугу! Козак з лугу!
Viewing all 225 articles
Browse latest View live

Квас Запорозький

$
0
0

Квас Запорозький

Для приготування квасу Запорозького взяти:

В барилі з 50 л окропу обварюють 7 кг житніх сухарів і настоюють протягом 8 годин. Після цього чистий сирівець зливають в іншу посудину, кладуть 1,5 склянки дріжджів, 1,5 кг цукру. 1 нарізану кружальцями цитрину без кісточок і дають постояти ще 8 годин.

Після цього майбутній квас Запорізький проціджують, розливають в пляшки, кладуть в них по одній родзинці, добре закупорюють корками і ставлять в тепле місце на 8-10 годин. Як тільки квас почне бродити, його виносять в холодне місце.

Користь квасу Запорізького як напою полягає у надзвичайно благотворному впливі на шлунково-кишковий тракт. Також його вживання поліпшує стан людини при безсонні, депресії і гіпертонії. Натуральний квас допомагає попередити настання авітамінозу і його профілактику. Одним словом, квас Запорізький є одним з найкорисніших напоїв.


Художній фільм "Козацькі байки"

$
0
0

Ну нарешті!

Я дуже радий, що "почався рух". Сьогодні презентуємо на порталі коротенький, але якісний фільм про козаків.

Не буду теревенити багато - дивіться і коментуйте!

А творцям фільму велика-превелика подяка!

Зі святом козацтва!

$
0
0
Сьогодні день Українського козацтва. Хочеться від щирого серця привітати усіх козаків з цим світлим днем: Покрови Пресвятої Богородиці, що відзначається щорічно 14 жовтня.

Ідея козацтва щільно переплелася з історією українського народу. І сьогодні козак - це не той, хто одягнений у шаровари. Козак, це перш за все, воїн за духом, але воюватиме він тільки за одну річ - свободу. То ж нехай прагнення волі та незалежності і надалі буде неодмінною рисою українських козаків.

Зі святом Вас, Слава Україні!

Про козаків для дітей (продовження)

$
0
0

Доброго здоров'я усім! Сьогодні в продовження теми http://indragop.org.ua/news/pro_kozakiv_dlja_ditej/2014-05-01-781публікуємо ще один матеріал для дітей. Велика подяка пану kleshenko.

Сивий Дніпро – величний і сильний. Відомий на весь світ своїми порогами. Немало погубив він ворогів України, і завжди допомагав козакам сховавши їх від злого ока у своїх плавнях і незлічених притоках…
Ми стоїмо на березі милуючись краєвидом, аж ось, до нашого вуха донеслась далека пісня

Простелились купами тумани
Через далі гомінких віків...
Гей! Збирались пани-отамани
Та й вести до бою козаків.

З кожною хвилиною пісня стає все голоснішою, і ми помічаємо швидкі козацькі чайки, які немов на крилах летять хвилями Дніпра. Але чому ми їх з самого початку не помітили? А ось чому – човни ці не височіють над водою, тому менш помітні для ока. Цим і користуються козаки, коли їм треба напасти на ворога.
Не встигли ми кліпнути оком, як опинилися на головній чайці, на щоглі якої майоріла відзнака командувача - похідного отамана.
На лавках сиділи за веслами козаки. Кожна чайка могла вмістити від сорока до шістдесяти чоловік.


- А, це ти хлопче! – вигукнув один із козацької ватаги – Це добре, що ти вирушив з нами в морський похід, бо козак, що не побував в морському поході не козак!
- А куди ми йдемо – питаємо ми.
- В Кафу, з неволі визволяти люд православний, вигукнув похідний отаман.
Помалу озираємося навкруги. В похід козаки брали в похід мало одежі. Сорочка, шаровари, та свитка з шапкою – ось і все. За те зброя була в великій пошані, нерідко була прикрашена орнаментами. У старшини зброя була прикрашена золотом, та дорогоцінним камінням. Але в найбільшій пошані була козацька шабля. Дехто називав її сестрицею, дехто жіночкою, дехто дружиною. У козаків навіть з цього приводу приказка є – нащо тобі хлопче жінка чорноока, у козака жінка – шабля біля бока!
- Ти думаєш, що козаки егоїсти, раз не думають про сім’ю і про дітей і погано чинять не допускаючи жінок на Січ? – сказав мені засмаглий козак розкурюючи люльку - Навпаки! В нелегкий час жінки і діти стають вкрай вразливими перед обличчям ворога. Скільки разів вороги нападали і руйнували Січ, скільки славних воїнів полягло в боротьбі за Неньку Україну.
Тому більшість козаків не одружувались по тій причині, що загинувши у бою, вони не залишить по собі жінку і дітей одних, які без годувальника будуть бідувати.


- Були й такі козаки, які мали жінок і дітей, вони жили поза Січчю, на хуторах. Їх брали в походи у виняткових випадках. – Підхопив розмову інший.
Так помалу пливучі Дніпром, під покровом ночі ми вийшли в Чорне Море.
Непомітно підійшли до берега.
Козаки помолившись зійшли на берег – лишивши для охорони по двоє козаків і по двоє джур на одну чайку.
З галасом, криками та пострілами – почалася атака на місто.
Змішавшись з татарами, козаки з великими боями заволоділи околицею міста де знаходилися полонені. Билися кайдани, полонені кримчаками чоловіки брали до рук зброю і допомагали козакам бити ворога. Жінки похапцем забирали дітей і бігли під козацький захист.
Оскільки визволених з полону людей було так багато, що їх неможливо було вивезти морем, було прийняте рішення розділитися. Частина козаків забравши чайки з добутим у бою добром йшли на Січ морем, інша частина захистившись табором з возів пішла суходолом.
На кожному возі була закріплена гармата, чи фальконет, та декілька чоловіків озброєної обслуги. Таким чином вози йшли двома рядами, а поміж них йшли люди. Один ряд возів був довший за інший, що дозволяло закрити передню та задню прогалини і цей табір з возів ставав неприступною фортецею, яка могла витримати натиск ворога сили якого в багато разів перевищували козацькі. Запорожці перейняли цей тип захисту у гуситів.
Не легка дорога додому ні по суші ні по морю. Розлючені кримчаки направили за козаками найкращі свої галери. Гримнув залп навздогін прудким чайкам, потім другий, третій. Одне ядро потрапило в борт пробивши в нім чималу дірку, і майже миттєво чайку затопило водою, але завдяки в’язанкам з очерету човен лишився на плаву.


Козацька флотилія прийняла бій. Вмить розвернувши свої легенькі мов пір’їна судна почали стріляти у відповідь. Багато галер, було пошкоджено, деякі потоплено. Козаки захоплювали ворожі судна, брали в полон вояків, та звільняли від кайданів гребців, серед яких майже всі були православні. Побачивши свою поразку – частина вцілілих галер повернула назад рятуючись втечею.
Козаки з захопленими галерами ввійшовши до Дніпра йшли з перемогою до Матінки Січі.
По приходу додому зняли з галер все озброєння та цінні речі, а самі галери спалили.
Але не було часі святкувати перемогу. На загнаному коні прискакав посланець з лихою звісткою – Хан послав велике військо наздогнати людей, що йшли суходолом і винищити усіх.
Пів дня летіли козацькі коні по степу, майже не торкаючись своїми копитами землі. Тільки би встигнути…
Ще здалеку козаки побачили на дорозі куряву. Під’їхавши ближче вони побачили, що люди йшли майже без захисту, більшості возів не було.
Почувши погоню, частина козаків залишилась прикривати відступ людей, построївши трикутний табір з возів. Не дивлячись ні на що вони вирішили відтягнути кримчаків на себе, навіть ціною власних життів.
Швидше за вітер мчали козаки по степу на допомогу братчикам. І ось вже видно чорний дим та куряву, і чутно брязкіт шабель, та постріли.
Як ті соколи налетіли козаки на вороже військо та кинулися на ворога. Трикутний табір з возів вже палав, але й досі з палаючого кола козаки відбивалися.
Не довгою була ця битва, татари побачивши, що сили не рівні вимушені були тікати.
Багато козаків загинуло в тому кривавому герці, ті хто вижив, казали, що ладні були всі до одного померти, але щоб люди дійшли додому.

Ой у полі на Могилі
На Широкій Україні
Лежить Козак там Убитий
На Купину головою
Прикрив очі Муравою
А рученьки Китайкою
А ніженьки Нагайкою
Ой устань же Козаченьку
Нагаєчку візьми в руки
Ворогів як ту худобу
Виганяй із Краю

Загиблих поховали з усіма почестями, з пострілами за гармат та рушниць. Усі молилися за упокій душ козаків – які положили своє життя, за інших.
Багато хто з визволених галерних гребців залишилися на Січі, щоб боронити Україну від лиха і служити людям.
На землю впала ніч.
Ми ходимо поміж куренів і згадуємо, як вперший раз сюди потрапили. Важкі наші думи, багато славних лицарів вже ніколи не повернуться на Січ, багато тих, хто віддав своє життя за для життя інших - заснули вічним сном.
Десь чуємо…

Ой у полі могила
З вітром говорила:
"Повій, вітре буйнесенький,
Щоб я не чорніла!

Щоб я не чорніла,
Щоб я не марніла,
Щоб по мені трава росла,
Та ще й зеленіла!"

Закривши очі ми стоїмо тихо прислухаючись...
По склу тарабанить дощ.
Розплющивши очі – бачимо вікно своєї спальні, сірий похмурий ранок зустрічає нас дощем, немов оплакуючи загиблих у боях козаків…

"Історія в малюнках. Мазепа - крок до правди" - Юрко Журавель

$
0
0

Доброго здоров'я усім!

Давно відкладав, та сьогодні все ж залив.

Історія в малюнках від Юрка Журавля, дивимося!

мазепа

Відеопроект Terra Heroica від Департаменту воєнно-культурної антропології

$
0
0

З огляду на нинішні події в Державі та на крайню недостатність документальних фільмів які б якісно та достовірно висвітлювали історію та походження віськових традицій України, громадська організація "Департамент воєнно-культурної антропології" розпочинає власний проект циклу передач про славну минувщину Української збройної сили.

Не забудьте лайкнути та поділитися цим відео! Допоможіть іншим дізнатись про військові традиції нашої Країни.

Буду радий почути ваші побажання для наступних випусків!
 

Новини порталу за жовтень

$
0
0

Доброго усім здоров'я!

Сьогодні маленький матеріал про оновлення на порталі.

Що забрали?

  1. Монеток на сайті більше немає
  2. Відправки смс теж немає (багато наших смсок чомусь фільтруються і не доходять куди потрібно)
  3. Реєстрацію за допомогою соціальних мереж (майже не було реєстрацій)

Що додали?

  1. Коментування за допомогою соціальних мереж
  2. Розробили інтернет-магазин. Зараз триває його наповнення. Якщо хтось із вас має на продаж якісь козацькі дрібнички - пишіть в коментарі, а ми спробуємо додати їх в інтернет-магазин. Ви отримаєте кошти, а ми швидше наповнимо магазин.
  3. Можливість дописувати усі мета-теги для матеріалів

Наче все.

Якщо є питання чи пропозиції - пишіть у коментарі.

Terra Heroica #2 Українське лицарство. Історія козацького статусу.

$
0
0

Думаєте в Украні не було власного лицарства? Не алегоричного - а справжнього й визнаного королівським інститутом! В цьому випуску ви дізнаєтесь про історію становлення реєстрового козацтва як рицарської верстви суспільства Речі Посполитої.

Волонтерський освітній проект громадської організації "Департамент воєнно культурної антропології". З огляду на нинішні події в Державі та на крайню недостатність документальних фільмів, які б якісно та достовірно висвітлювали історію та походження віськових традицій України, громадська організація "Департамент воєнно-культурної антропології" розпочинає власний проект циклу передач про славну минувщину Української збройної сили.


Приховане, але не забуте - Вовче Свято

$
0
0

Вовче свято

Вовче святоБраття, якої б Віри Ви сьогодні не були, пам'ятайте!

До християнських традицій, яким на Україні трохи більше тисячі років, їснувала інша Віра, Віра наших пращурів - переможців, які носили горде ім'я Аріїв ( як би іх не називали інші народи в своїх історичних хроніках - скитами, скіфами, індоаріями).

Для Аріїв Бог і його прояви (в різних матеріяльних світах - енергіях) - Сварог і Сварожичі (Дажбог, Мати-Слава Світовид, Числобог, Перун, Стрибог і інші, не менш величні і могутні), були Пращурами - Прабатьками, Ріднею. Тому і відношення до них у арієв було поважним і радістним. Не було остраху і очікування кари, бо ці Боги були проявами сил і енергій Рідної Землі.

Сьогодні я хочу нагадати про одне з напівзабутих - напівсхованих свят - про Вовче Свято. Воно святкувалось предками у період зимового сонцестояння, коли люд колядував у вовчих шкурах.
 

Витоки

На початку зими на небі горять сузір’я Великого та Малого псів. Зрозуміло, чому в різних індоєвропейських народів саме два вовки супроводжують богів війни. Саме у цей час юнака обв’язували бойовим поясом зі зброєю, і він ставав справжнім дорослим воїном-вовком. Адже відомо, що індоєвропейці, зокрема і слов'яни, вважали вовка своєю тотемною твариною.

Уперше зображення двох священних вовків з’являється на кам’яних стелах північнопричорноморських степів 5000 років тому (місцевість Сватове, Керносівка). Це є ще одним свідченням того, що індоєвропейська міфологічна традиція значною мірою сформувалася в українських степах. За Рігведою, два пси, народжені священною собакою Індри Сарамою, супроводжують арійського бога Яму.

 

Бойовий пояс  як символ зв'язку поколінь

В Україні бойовий пояс був відомий вже 5000 років тому. Разом із різноманітною зброєю він обов’язково присутній на кам’яних зображеннях індоєвропейських воїнів, що мешкали в українських степах 5000–3000 років назад. Наприклад, більшість кам’яних статуй кіммерійських воїнів, що жили у Надчорномор’ї близько 1000 р. до н.е., являють собою кам’яний стовп з вибитим на ньому поясом із різноманітною зброєю.

Бойовий пояс індоєвропейців зберігся до наших часів у традиційному одязі корінних мешканців Карпат – гуцулів. Це "черес"– широкий шкіряний чоловічий пояс, багато оздоблений металом, тисненням, пристосований для носіння топірця, ножа, кресала, люльки, грошей тощо. Як відомо, гуцульський юнак ставав справжнім леґенем, коли батько дарував йому черес. Бронзові бойові пояси, що нагадують гуцульські череси, з‘явилися в Карпатах більше 3 тис. р. тому.

Отже, у багатьох індоєвропейських народів простежується міфологічний комплекс вовкулаки. Це воїн-дружинник, що часом обертається вовком, чаклун, звичайна зброя його не бере – лише срібна чи осиковий кілок. Вовкулака носить бойовий пояс.

«Повість минулих літ» під 1097 р. сповіщає: «Яко бисть полунощі і встав Боняк, від’їхав від вої і почав вити вовчськи і вовк одвися йому і почаша вовки виті мнозі».

Образ воїна-вовка добре відомий у минулому України. Ще 2500 р. тому Геродот писав, що неври Полісся взимку на кілька днів перетворювалися на вовків.

У княжі часи воїн, чарівник-волхв чи просто чоловік обертався вовком, обв’язуючи себе священним поясом – наузом. Вовкулака повертав людську подобу, коли знімав цей обрядовий пояс.

«Вовк» і давньоруський «волхв» – одне слово. Власне, це германське «volf» у давньоруській транскрипції, адже латинська «f» кирилицею передається двома літерами – «хв» (наприклад, Хведір).

Під час великого розселення індоєвропейських племен з Надчорномор‘я у ІV-ІІ тис. до н.е. традиція вовчих союзів була рознесена на величезних обширах від Атлантики до Індії. Певні аналогії цьому комплексу бачимо у фольклорному образі українського козака-характерника.

[Адміністрація Сайту може не погоджуватись з деякими спірними положеннями з точки зору історичної науки, викладеними вище. Але ми безумовно цінуємо і любимо традиції наших предків]

Terra Heroica#3 - перші повстання, штаб і клейноди, морська піхота та Московські походи

$
0
0

В цьому ролику Олекса росповість вам про період історії козаччини напередодні славних часі гетьмана Петра Конашевича Сагайдачного. Перші козацькі повстання, штаб і клейноди реєстрових полків на службі у іноземних правителів, морська піхота козаків у Північних війнах та Московські походи.

З огляду на нинішні події в Державі та на крайню недостатність документальних фільмів які б якісно та достовірно висвітлювали історію та походження віськових традицій України, громадська організація "Департамент воєнно-культурної антропології" розпочинає власний проект циклу передач про славну минувщину Української збройної сили.
 

Різдво по-козацьки

$
0
0

Різдво і козакиРіздво по-козацьки

Хоча хронологічний  початок року - 1 січня - в Україні почав вводитись ще з XV ст., традиція святкувати новий рік на Різдво Христове була домінуючою. Це пояснюється логікою наших релігійних предків: рік має починатись разом з днем народження його Спасителя.

За ще язичницькими віруваннями 7 січня (за новим стилем) вважалось також днем народження Сонця.

Різдво на Гетьманщині

На відміну від аскетичної Московщини, де Різдво було скоріше церковним святом, Гетьманщина його відзначала з воістину козацьким пишним розмахом.

На Гетьманщині центром гулянь, звісно, була столиця. Столицями ж були, як ми пам’ятаємо, почергово Чигирин, Батурин і Глухів. Туди з’їжджався увесь, так би мовити, «бомонд»: генеральна старшина, полковники, вище духовенство і запрошені іноземні гості. Вони, як правило, брали з собою свою родину, найближчу свиту, челядь, охоронців і невеличкий обоз, з речами, наїдками і подарунками.

Особливим обрядом вітання гетьмана користувалась Генеральна військова канцелярія. Цей праобраз сучасного уряду, на чолі з генеральним писарем виголошував урочисту промову, складену за канонами віршописання Києво-Могилянської академії. Це й не дивно, адже чи не більшість урядників козацької державиздобули освіту саме там.

Після легкого обіду усі йшли на велику різдвяну літургію. Після закінчення молебну і споглядання першої символічної різдвяної зірки у небі, розпочинався пишний бенкет.

З XVIII століття широкого вжитку під час святкування Різдва отримали феєрверки і салюти. Цим дійством завідувало відомство Генеральної артилерії. Потрібний рівень святкового шуму успішно підтримував цех Генеральної військової музики, що литаврами, сурмами і хоровими співами радував гостей гетьмана.

Після різдвяного посту, якого в ті часи ревно дотримувались, люди нерідко дозволяли собі зайвого. Особливо це стосувалось підпитих офіцерів Московії. Тож не обходилось без бійок і похмілля.

Окрім святкування, різдвяна пора була часом різноманітних рад і нарад, на яких обговорювали такі серйозні питання, як підготовку до походів, податкову політику, кадрові призначення, тощо.

Різдво на Запорізькій Січі

У період Різдва запорізькі козаки полюбляли ходити поздоровляти зі святом кошового та іншу старшину, приносити дарунки та частувати різноманітними напоями.

Все запорізьке козацтво було зобов’язане 6 січня з’явитись на січовий майдан. Вони, одягнені у найкраще вбрання і озброєні найліпшою зброєю, стояли перед церквою і справляли богослужіння. По ньому розпочинались пишні гуляння, накривались столи з різноманітними наїдками та напоями. Аби не засиджуватись, запорожці влаштовували різноманітні змагання, такі як «лава на лаву» та співи.

Наступного ранку, 7 січня, після завершення вранішньої служби в храмах, козацтво збиралось для загальної ради. На ній обиралась старшина, перерозподілялись земельні угіддя, приймались рішення про укладання чи розірвання договору з іншою державою, тощо.

Козаки пишно жили, пишно умирали і з розмахом Різдво зустрічали.

 

 

День Соборності в державі 404

$
0
0

Сьогодні дуже знаковий для України день. І не тому, що він є символом єдності народу. Цей день знаменує собою трагічну циклічність помилок, що їх зі століття в століття зі впертістю, достойною здивування, повторюють жителі і провідники нашого краю.

 

Розпочнемо з самого свята Соборності. Це є день злуки УНР і ЗУНР в єдину державу після багатьох столітть поневолення іншими імперіями. Проте, не прийнято говорити, що лідери двох державних об'єднань не зуміли зжитися, і їхні виступи спільним фронтом проти ворогів України часто розбавлялися скандалами, саботажами і сепаратними замирюваннями (наприклад, ЗУНР з "білими", УНР з поляками). Тому соборність того часу, як така, є не більш ніж сучасним державотворчим міфом.

Цьогорічна річниця злуки співпала з найбільшою трагедією української армії з часів Іловайська. Донецький аеропорт впав, вбито десятки "кіборгів", захоплених в полон наших бійців знову ведуть "коридорами ганьби" по просякнутими гниллю і яничарами вулицями Донецька.

Причини трагедій цієї війни цілком прозоро перегукуються з причинами поразок як часів Руїни, так і провалу визвольних змагань 1918-1922рр. Патологічне невміння обирати своїх лідерів, вчасно позбавляти влади геть некомпетентних провідників (була за ці три періоди хоч одна показова ліквідація задля залякування наступників?..), пасивність населення і ілюзії про те, що біда обійде стороною.

У Руїну Січ здебільшого відсиджувалася за порогами. Армія УНР рідко коли мала чисельність, вищу за 50-60 тисяч, при тому, що з фронтів Першої світової війни повернулись сотні і сотні тисяч навчених і озброєних українців. Зараз українські чоловіки панічно бояться мобілізацій, що разом з жахаючою некомпетентністю і корумпованістю начальства привело до відсутності резервів на фронті.

В нас виявилась критично низка кількість пасіонарних чоловіків. ХХ ст. з усією впевненістю можна назвати століттям негативного відбору. Пасіонарна молодь у велитенській кількості була понищена Громадянською війною. Голодомор витравив уже не тільки чоловіків, але й гени (пасіонарність пов'язана зі швидшим обміном речовин в організмі; такі чоловіки і жінки швидше гинули від голоду). Друга світова з її призивом у лави усіх фізично здорових і подальшим їх нищенням у м'ясорубці зробила відсоток хворих і пристосуванців домінуючим у загальній українській популяції.

Воїни майже щезли. Лишились карикатурні, жирні і тупуваті хохли, пристосуванці та комуністи. Ну ще кількасот дисидентів. Яку країну могли розбудувати ці суб'єкти? Країну-помилку, Error 404. Країну казнокрадів, биків і "тєрпіл".

Чому з цим хочеться, але так важко сперечатись? Бо регіонали ходять по вулицях Києва. Бо діти чиновників і лідерів "Новососії" продовжують жити і "мажоритись" в столиці і обласних центрах. Бо вбивць Небесної сотні відпустили, а народ проковтнув. Бо винних в трагедіях на фронті не те що не карають, а й навіть не шукають. А бійці проковтнули. Бо борови в костюмах наказують "не стріляти, а лиш спостерігати", а солдати слухаються і як воли у стайні, чекають смерті від якогось з залпів артилерії москалів. Бо львів'янин не хоче воювати за східняка, виправдовуючись "фабриками рошену" і "зрадами". А киянин не хоче воювати, бо "хай селюки воюють, мені ця війна не треба".

І ті 50 тисяч воїнів і волонтерів цей мертвий віз не зрушать. Решті немає до цього діла. Решта, хіба мільйон тих, що добровільно фінансували армію може якось на пару трійку мирних маніфестацій ще вийдуть. І от коли ці 50 тисяч цвіту нації поляжуть, борови в костюмах втечуть у Європу, прийдуть на Вкраїну сотні тисяч таких Валєр Вірменських і Моторол Ростовських. І принесуть вони катування, згвалтування і розстріли. В котрий раз за нашу історію.

І в той самий котрий раз, в російську армію примусово мобілізують усіх тих, хто не хотів воювати за "фабрики рошенські і депутатські зарплати". І будуть гинути ці всі наші хіпстери, космополіти, та й просто сцикуни десь під Краковом чи Бухарестом мільйонами. Як завжди.

Чи можна якось уникнути цього жаху. Так, вийти мільйонами і розчавити недоросійські республіки. Але цього не буде. Лишається сподіватись на колапс економічного сектору Росії, або на американських миротворців десь на лінії Ізюм-Бердянськ. Або на воїнів-одинаків, ошалілих від смерті побратимів, які терактами і ліквідаціями змусять боровів діяти, а зрадників - помирати.

Поможи вам Господь-Бог, усім тим, хто боронить нас на Східному фронті.

 

 

Увага! Потрібна людина для підтримки козацького порталу!

$
0
0

козак з люлькоюДоброго здоров'я, спільното!

Коротко: потрібна людина для обслуговування козацького порталу:

1. Пошук і додавання нових матеріалів

2. Модеруваня форуму

3. Публікація маленьких новин для пожвавлення стрічки

4. Оновлення сторінки в соціальних мережах.

 

Стипендія гарантується :)

Прошу звертатися зацікавлених в особисті повідомлення до цього дядька:

http://indragop.org.ua/index/8 (щоб написати треба бути зареєстрованим).

Всім хорошого настрою і Слава Україні!

За компанію і жид повісився: походження вислову

$
0
0

"За компанію і жид повісився..."
Існує така легенда про походження цього крилатого вислову.
Компанія- котел у запорізьких козаків. Він мав велике значення для козаків, як хоругва чи литаври. З одного котла їли всі.

Одного разу, коли козаки вирішили виступити в похід, виявилось, що немає грошей. Тоді вони позичили гроші в жида, заклавши свій котел з золота - "компанію". Той дав гроші, не шкодуючи, бо вважав, що козаки не повернуться живими, і продав той котел іншим купцям. А от і ні, похід вдався, козаки повернулися з багатою здобиччю. Як тільки жид забачив їх, то побіг і повісився, злякався, що з нього спитають за компанію. Звідси й пішло - "за компанію і жид вдавився".

ЗАГАЛЬНИЙ ЗБІР!

$
0
0

Затухання форумної активності та частоти "новопостингу"  призвело до згортання активності та маловідвідуваності порталу.

Нові люди не реєструються, старі майже не заходять.

Індра - творець і власник - від розпачу поїхав в турне по Вкраїні.

Людина для підтримки козацького порталу не знайшлась.

Шо його робити, шановне товариство? Згортаємось, шукаємо нові теми (виживання, характерництво, кухня), готуємо спецматеріали для школи/реконструкторів/тощо?

Будь-ласка, пропонуйте свої шляхи виходу з кризи тут у коментарях!


Легенда про Мазепу і Палія

$
0
0

Мазепа боявся Палія, щоб він його не звоював, та взяв його та й замурував у стовб, ​у такий, що тільки маленьке оконце, а то весь замурований, і як хто подасть у те віконце шматок хліба, то тілько він і жив. От, замурувавши Палія, і став Мазепа воювать з царем. А тоді ще Московської землі був тілько один рукав, та й годі; а це вже тепер так государь розжився: дав Господь милосердний, що позвойовував собі і городів, і земель. А тоді Московської землі було тілько так, як на рукав. От, зовсім уже Мазепа одоліває царя. А царь як дочувсь, що в такім і в такім містечку замурован у стовб Палій, зараз послав таких, що розруйнували геть чисто той стовб. От, як випустили Палія, то він аж тремтів весь, так ослаб. То царь мусив просити у Мазепи на дванадцять день згоди, поки одхаяв Палія; а як одхаяв, то Палій сів на коня, та об’їхав кругом мазепине військо, та як поставив от-так ратище, то їм здалось, що ліс стоїть. От вони й почали їхати через той ліс, зхиляючись, а Палієві козаки давай рубать їм голови. А Мазепа постеріг, що лихо, та як ударить у тарабани: “Гей, братці, тікайте, бо ще старий собака жив”.

Джерело: http://ua.raskazka.net/mazepa-i-palij/

 

Легенда про Юрія Хмельницького

$
0
0

Хмельниченко побусурманившись збив пушкою з гори Валка (в 2 верстах од Суботова) верх з батьківської церкви, хотячи довідатись батьківських грошей, що, кажуть, були замуровані на горищі на церкві. Він би то й прийшов за ними й до Суботова, але боявся, бо тут стояло військо; то вже зі злості хотів розбить церкву.
Хмельниченко живе ще й досі. Наші старі чумаки розказували, що бачили його в горах на свої очі, і сам він їм казав, що “Я син Хмельницького”. Його ссе гадина і він страшно мучиться і буде мучитись і блукати поміж горами аж до Страшного Суду; а тоді вже Господь його простить, що побусурманивсь і хотів розбить батьківську церкву.

Джерело: http://chigirinzapovidnyk.org.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=109:2012-03-19-09-51-03&catid=71:2012-02-09-08-39-37&Itemid=96

 

Легенда про Війни Б. Хмельницького

$
0
0

Хмельницький первий підняв гайдамак. Написав такий лист, що: “Гей! Хто до мене пристане?” та й назбирав козаків. Як назбирав, то й почав різати ляхів і жидову; а як побачить було яку хорошу пані, або жидівку, то змилується та й перехрестить у свою віру, і панів перехрещував. От, як став воювать, як став воювать, то повоював ляхів аж по Случ, та загнавши їх за Случ, одіслав військо додому, а над Случчу поставив вітрянії барабани. Що подме вітер, то ляхи подумають, що в козацькому війську в труби грають, та й бояться іти за Случ. А Хмельницький тим часом бачить, що багацько лиха наробив, та взяв, та й поліз до короля прохати милості. А король нарядив одинадцять катів в королівське плаття, а сам дванадцятий став. Як прилізе Хмельницький до якого ката, зараз йому голову одтять. От же Хмельницький не поліз й до одного ката, та прямо до короля. Приліз до його рачки і впав у ноги. То король підняв його за голову, та й сказав: “Ой ти, сваволику! Багацько ти невинних душ занапастив!”
А Хмельницький йому: “Найясніший королю! Я хотів би добре робить, але козаки мене не слухають; я так хочу, а вони так, та й сваволять і всякії пакості роблять”.
То король його і одпустив.
Од того-то Хмельницького пішла й гайдамаччина. То була хмельниччина, а опісля настала гайдамаччина.
Хмельницький той був такий, що з турком знавсь. Підїде було до турка, та й продасть один, другий город, або село. То турки вже тії села розоряли і ясир брали. Медвідовку і Ташлик два рази продавав. А коло Сміли, кажуть, мимо самої греблі турки йшли, але Смілу не займали, бо не була продана. Єсть і пісня з того часу:
Бодай Хмеля Хмельницького перва куля не минула,
Що велів брати дівки, й парубки, й молодії молодиці!
Парубки йдуть стріляюци, а дівчата співаючи,
А молодії молодиці старого Хмеля проклинаючи.
А дальше не знаю як.

Джерело: http://ua.raskazka.net/vijny-hmelnytskoho/

 

Легенда про те, як Б.Хмельницький за полонених платив

$
0
0

Як воював Хмельницький з ляхами, то всякому, хто піймає ляха, обіщав давать за кожного по рублю, а за ксьондза – по три копи. То як піймає було козак ляха, то виголить йому на голові лисину, та й скаже:
– Гляди ж ти мені, вражий ляше! Тільки скажеш, що ти не ксьондз, то зараз з тебе дух вон!
Так і приведе до Хмельницького.
– Хто ти такий?
– Ксьондз.
То Хмельницький вийме з кишені три копи, та й дасть.

Джерело: http://ua.raskazka.net/plata-hmelnytskoho-za-polonenyh/

Легенда про козака Чорнобая

$
0
0

Легенди - це не казки, вони відображають дійсні історичні події давнини. Передаючись від покоління до покоління, легенди доповнилися різноманітними уявами людей, прикрасилися народними фантазіями і домислами. Десь наприкінці сімнадцятого століття християнської ери на березі середньої течії Дніпра була заснована козацька паланка (поселення), яка обороняла сусідні оселі від грабіжницьких походів турків і татарів, яких українці називали бусурманами. Одного разу козаки погналися в степи за зграями ворогів. Тоді на їхню паланку несподівано напав північний цар Лиходій Перший. Він винищив сторожу і зруйнував будівлі та запаси. Після цього старші козаки вирішили піти на береги Дунаю, щоб перегородити шляхи туркам на Правобережну Україну, а молодші козаки обрали своїм отаманом легендарного козака Чорноброва і подалися до нижньої течії Дніпра, щоб перехоплювати татарські орди на Кримському перешийку.

Славного лицаря Чорноброва добре знали і боялися татарські мурзи і турецькі паші. Вони його називали Чорним баєм, тобто володарем, і уникали зустрічі з ним. Найближчі друзі отамана піп Гусак і сотник Степан його назвали Чорнобаєм. Майже біля гирла Дніпра козацький курінь зупинився на скелястому березі безіменної річки. За одне літо козаки збудували три кам'яні фортеці і назвали їх Чорнобаївська, Гусаківська та Степанівська. Десь посередині цього великого трикутника була пізніше збудована , мала козацька церковця Пресвятої Покрови і закладене кладовище. Козацька сторожа була розставлена по безмежних степах, а загони Чорнобая, Гусака і Степана весь час нишпорили по перехрестках доріг і стежинок та винищували бусурманські зграї, що рвалися в Україну.

Але одного разу, коли козаки молилися у храмі на честь свята Трійці (7 червня), над-дніпровська сторожа принесла тривожну звістку: біля Дніпра зупинилася велика зграя бусурманів, які мають не менше 100 возів з награбованим скарбом і дуже багато полонених українських дівчат. Через півгодини козаки були на конях на церковній площі і уважно слухали накази свого отамана. Чорнобай став на свого буланого коня і голосно промовив:

Панове козаки, цієї ночі ми повинні розбити ворожу силу так, щоб жодна наша дівчина не постраждала, щоб усі були визволені з проклятого ясиру. Пам'ятайте, що табір нелюдів обложений возами, всі дівчата присилені вірьовками (мотузками) від своєї шиї до зв'язаних рук задньої подружки. Так єдиним ланцюгом вони розташовані в північній частині табору. їх сторожують 20 яничарів. Наказую святому отцю Гусаку зі своїми хлопцями знищити сторожу і вивести полонянок у бік нашої річки.

Хай сотник Степан зробить засідку з півдня і добиватиме бусурманів, які тікатимуть. Я зі своїми соколами відріжу полонянок від табору і ударом з півночі уцілілих бусурман пожену на південь у «капкан» пана сотника. Битву почнемо тільки тоді, коли стемніє перед світанком. Вози з майном візьму я, а бусур¬манських коней доручаю зібрати сотникові Степану. Все!

Пане отамане, - обізвався один молоденький козак,- нам буде важкувато. Кажуть; що турків і татарви дуже багато, а нас всього 150 козаків.

А хіба ти ще не знаєш, що в бою справжній козак може знищити 20 бусурманів, а їх не більше тисячі, - впевнено відповів Чорнобай.

Але ж це вдень, а не в тем¬ряві, - зауважив молодик.

Не журися, козаче! - з усмішкою сказав отаман. І в його піднятій правиці блиснув козацький ніж. Чорнобай продовжив:

Якщо зорі в небі згаснуть, красень місяць зайде, в таку нічку темнесеньку козак турка знайде!

Тільки перші промені сонця блиснули на степовій росі, як красуні усміхались і чесали коси. Далі Чорнобай доручив командувати попові Гусаку.

Коли всі зійшлися і з'їхали-ся над берегом річки, святий отець урочисто промовив:

Любі троянди роду нашого, найцінніший скарбе України, візьміть з першого возу свої вірьовчані кайдани і киньте у воду при переході нашою вільною річкою. Хай вони пливуть разом з кров'ю і трупами ворогів наших Дніпром і Чорним морем та людським горем. Тепер річку нашу ми назвемо Вірьовчиною.

А коли дівчата повернулися до броду, Гусак звернувся до козаків:

Нумо, хлопці-соколи, зробіть нашим красуням живий місток через річку!

Козаки пострибали в річку по самі пояси, стали в три ряди, нахилили свої спини і зробили живий місток для врятованих красунь. Дівчата легенько ступали по їхніх спинах, а піп Гусак радісно приповідав:

Ступайте сміливо з ранньою росою, ясним сонечком і дівочою красою на правий берег вільної козацької землі! Хай Господь Бог благословить усім нам щасливу долю, а рідній Україні - мир і волю! Амінь!

Юні красуні поскидали вірьовки на середину річки, а на правому березі швидкоруч нарвали польових квітів і вручали букети своїм рятівникам.

Два тижні дівчата відпочивали у фортецях. У погідні дні вони збирали квіти, співали пісень. Після літургії другої неділі священик сказав:

Зараз всі виходьте на майдан, буде козацька рада!

Всі вийшли і чекали...

Високий, стрункий і кремезний Чорнобай підійшов до величезного каменя, заввишки його росту, якось дивно крутнув своїм тілом і опинився на його вершині. Сотник Степан і піп Гусак стояли по боках каменя. Чорнобай сумно повів очима і почав тремтячим голосом промовляти:

Любі наші сестри! Ви краса і надія матінки-землі нашої. У нас є достатньо коней, возів, продуктів і добра всілякого, щоб під охороною бравих козаків розвести вас по рідних краях і домівках, де вас безнадійно чекають рідні і близькі люди. Вони страшно горюють за вами. А козацькі закони не дозволяють жінкам перебувати на Січі. Вам треба кохатися, діток народжувати і виховувати буйних козаків нам на зміну.

Козаки напружено чекали вибуху дівочих радощів, але раптом почули вибух хлипання із сльозами, які перейшли в загальний ревний плач. Тоді найсміливіша красуня впала на коліна перед Отаманом, молитовно підняла вгору руки і крізь сльози промовила благаючим голосом:

Я Соломія Ясеницька, з далекої Галичини нас тут є 14 дівчат. Ми всі бачили, як бусурмани повбивали наших рідних і повкидали в палаючі рідні хати. Про такі ж самі страхіття розповідають наші подружки з Волині, Поділля, Київщини, Слобожанщини та інших наших країв. Ми всі стали круглими сиротами. Ви ж нас врятували від проклятих султанських і ханських гаремів, а тепер хочете нас прогнати. Отамане, не проганяйте! Змилуйтеся над нами!

У той момент Чорнобай хотів крадькома витерти сльозу, але вона була надто важкою і впала на камінь. Тоді Соломії здалося, що камінь хитнувся.

Чорнобай витер піт з чола і майже закричав:

Славні лицарі України! Козацьке серце не камінне. Тепер самі вирішуйте, як нам бути!

Козаки майже хором крикнули:

Слава отаманові! - І своїми шапками закидали дівчат. Сльози горя були витіснені сльозами радощів, а піп Гусак віддав хрест і кадило Соломії, а сам врізав такого гопака навколо каменя, що аж іскри пішли. Після цього всі радісно розійшлися по своїх місцях.

Наступних два тижні дівчата не дозволяли козакам навідуватися до своїх фортець, бо потайки готувалися до свята Івана Купала, яке припадало на 7 липня - через місяць після їхнього визволення. Але на козацькі бойові вправи приходили щоразу. Вони із захопленням дивилися, як Чорнобай перестрибував найвищого коня і зі свистом шаблі 2-3 рази повертався навколо себе в повітрі. А сотник Степан і піп Гусак вибивали з рук шаблі шістьом молоденьким козакам. Козаки проводили чудові рукопашні бої і надзвичайні бойові вправи на конях. Тепер смиренні і ніжні дівчатка зрозуміли, чому в бою за їх визволення тільки 20 козаків мали легкі поранення, а турків і татар сотні лягло вбитими.

Під вечір Івана Купала дівчата вручили всім своїм спасителям сорочки-вишиванки різних візерунків барвистої України і запросили на свято при появі на небі першої зорі. Цілу ніч вздовж Вірьовчини палали великі багаття, лунали пісні, не припинялися танці.

На світанку дівчата кидали свої прекрасні віночки на спокійну течію річки, а хлопці стрибали у воду і старались спіймати вінок дівчини свого серця, який клали на голови своїм коханим і обдаровували їх гарячими поцілунками. Як тільки блиснули перші промінці сонця, Гусак жартома закричав:

У кого нема родини на Вкраїні милій і він вперше закохався цієї Божої ночі, то нехай біжить зі мною в церкву, а всі інші хай купаються!

Після короткої Осоношної літургії багато закоханих пар дістали благословення святого отця Гусака на довге і щасливе сімейне життя. Першими до святого престолу підійшли Чорнобай з тією Соломією, яка єдина бачила, як важка сльоза «грізного» отамана впала на камінь. Аж до Покрови Святої Богородиці (14 жовтня) священик вінчав щасливі пари і щиро бажав усім такого солодкого і запашного сімейного життя, як мед із степових квітів. Сам козацький і божий слуга звів свою долю з прекрасною козачкою Євою, яка народилася і виросла на співучій Буковині. Вона й ощасливила Гусака аж п'ятьма синами. І тому рід Гусаків у цих краях поширений і до наших днів.

А Соломія Чорнобаєві народила три доньки надзвичайної краси, яким судилося мати багато і синочків, і донечок, але вже під іншими прізвищами.

За певний час навколо козацьких фортець розквітли прекрасні українські села. Тут панували щира праця, козацькі вольності, рідна культура і доброзичливі людські стосунки.

Чорнобай і Гусак щасливо дожили свій довгий вік і були з почестями поховані на кладовищах біля своїх старих фортець, а славний сотник Степан на старість повернувся до своєї родини на рідну Слобожанщину. Тільки назва села свідчить про добру пам'ять нащадків.

Але наприкінці 18 століття на півдні України з'явилась в великим військом цариця Лиходійка Друга. Вона укріпилася на дніпровському острові і дала йому грецьку назву - Херсонес (пізніше - Херсон) і підманула козаків, що хоче їм допомогти розквитатися з татарами і турками. Багато козаків поклали свої буйні голови у Причорноморських війнах, але після перемоги цариця нагородила уцілілих козаків тюрмами і висилками, забрала кращі землі і віддала своїм вельможам, а наших вільних селян перетворила на кріпаків.

Молоді треба пам'ятати, що наш Таврійський край не заснований якимись зловісними пришельцями з чужих країв, а наші славні предки-козаки освоїли ці землі важкою працею понад 500 років тому.

Цю історичну правду можна ще й нині побачити на обеліску козацької слави в селі Тягинці Бериславського району, на останках Кам'янської і Олешківської Січей та інших місцях Херсонщини. А відносно жінок нашого краю, то досить побувати в Чорнобаївці, Степанівці та Херсоні, і ви переконаєтеся, що недарма наш Херсон і нині гості називають містом наречених.

Минули століття і дечого багато змінилося та призабулося, але дух козацьких вольностей, працьовитість жінок і чоловіків, лагідність і доброзичливість людей ще збереглися. І цим треба пишатися нашій молоді та берегти як зіницю ока незалежність рідної Батьківщини!

Джерело: http://legendsukraine.at.ua/publ/legendi_ukrajini/legendarni_ukrajinci/legenda_pro_kozaka_chornobaja/62-1-0-71

Viewing all 225 articles
Browse latest View live